Dzisiaj jest środa, 19 grudnia 2018 roku. Imieniny: Urbana i Dariusza.
PROJEKTY UE
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

KOCHASZ DZIECI - NIE PAL ŚMIECI

2008-11-27 07:50:55

XXI wiek - wiek postępującej, cywilizacji, technologii, urbanizacji, a tym samym wiek wzrostu zanieczyszczeń środowiska naturalnego w znaczący sposób degradujący nas - pokolenie ludzi, oddychających "świeżym" powietrzem tylko na wakacjach w jakimś uzdrowisku...


Aby zapobiec tego typu stwierdzeniom gmina Mogilno tworzy warunki do utrzymania czystości i porządku poprzez m.in. propagowanie działań mieszkańców gminy na rzecz ekologii.


Z tymże zagadnieniem wiąże się profilaktyka, czyli uświadamianie społeczeństwa o skutkach działań niepożądanych, jakimi są niewątpliwie skutki spalania śmieci. Straż Miejska ma ograniczone możności przyłapania przysłowiowego Kowalskiego na spalaniu śmieci w swoim piecu, ale ma możliwość i sposobność uświadamiania mieszkańców naszej Gminy odpowiedzialności za swoje postępowanie.


Zgodnie z zapisami zawartymi w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Mogilno, w ustawie o odpadach, a także zgodnie z kodeksem wykroczeń - zakazane jest samowolne spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych.


Spalanie śmieci w nieprzystosowanych do tego celu kotłowniach domowych to problem, który co roku pojawia się wraz z nadejściem sezonu grzewczego.


Wtedy właśnie pojawia się charakterystyczna smuga dymu i nieprzyjemny kwaśny zapach.


Najczęściej spalaniu ulegają odpady typu: mieszane materiały z opakowań po sokach, mleku, tworzywa sztuczne takie jak: plastik, folia, styropian; guma - w postaci starych opon.


W procesach spalania ważną rolę odgrywa temperatura. Kiedy jest ona zbyt niska wówczas w emitowanych przez domowe kominy spalinach powstają groźne dla naszego zdrowia zanieczyszczenia. Wdychając zanieczyszczone powietrze wchłaniamy dwutlenek siarki, który powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu są przyczyną podrażniania i uszkodzenia płuc, tlenek węgla wiąże czerwone ciałka krwi, utrudniając transport tlenu w organizmie co jest przyczyną chorób krążenia. Podczas spalania odpadów z tworzyw sztucznych kominy naszych domów emitują do atmosfery także dioksyny. Są to toksyczne związki chemiczne, powstające w wyniku samorzutnych reakcji chemicznych. Działanie tego cichego zabójcy polega na powolnym, ale bardzo skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych: wątroby, płuc, nerek, kory mózgowej. Skutki tych uszkodzeń pojawiają się dopiero po kilku lub kilkunastu latach – podaje raport Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska. Dioksyny należą do grupy związków rakotwórczych.


Poza skutkami zdrowotnymi istotne dla nas, jako właścicieli kominów jest także to, że spalanie śmieci powoduje osadzanie się tzw. "mokrej sadzy" w przewodach kominowych, a to z kolei może prowadzić do zapalania się instalacji grzewczej, popękanie komina, zaczadzenia, a w najgorszym przypadku do pożaru budynku mieszkalnego.


Spalając śmieci często nie mamy świadomości jakie to powoduje skutki dla naszego naturalnego środowiska, a tym samym dla nas samych. Stąd też tak ważna jest profilaktyka, którą propagują mogileńscy strażnicy. Municypalni przestrzegają nas, abyśmy pamiętali o tym, że spalenie śmieci nie spowoduje ich zniknięcia, lecz prowadzi tylko do zmiany postaci w bardzo niebezpieczne substancje, które w znaczący sposób zagrażają naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu oraz naszemu portfelowi. Dlatego też chrońmy siebie i nasze dzieci, zmniejszajmy ryzyko pojawienia się chorób cywilizacyjnych, wychowujmy nasze potomstwo w świadomości, że jesteśmy częścią składową ekosystemu.

źródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino