Dzisiaj jest poniedziałek, 17 grudnia 2018 roku. Imieniny: Olimpii i Łazarza.
PROJEKTY UE
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Jak bezpiecznie zachowywać się na lodzie

2016-01-07 12:55:20

Dzisiaj na jeziorze Mogileńskim odbył się pokaz w ramach akcji profilaktycznej „Życie kruche jak lód”, który miał na celu uświadomić młodym ludziom niebezpieczeństwa związane z wchodzeniem na zbyt cienki i kruchy lód, a także pokazać, jak można pomóc człowiekowi, pod którym załamała się pokrywa lodowa.Pokazy akcji ratowniczych podręcznymi technikami oraz z profesjonalnym sprzętem zademonstrowali ratownicy z firmy Usługi Ratownicze Jerzy Prussak. W tegorocznym pokazie nie brali udziału strażacy z Jednostki Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie z uwagi na pilne wezwanie. Podczas pokazu zostały także omówione zasady bezpiecznego poruszania się po lodzie. Tego typu akcje odbywają się już od kilku lat przed feriami, a ich organizatorami są Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie, Straż Miejska w Mogilnie przy współpracy z Pogotowiem Ratunkowym, MDK i ZOSiP. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkół nr 2 i 3, gimnazjum oraz przedszkolaki wraz z opiekunami.


ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA NA LODZIE

  • unikajmy przeciążenia lodu – zbyt duża liczba osób na tafli lodowej może spowodować jego załamanie;
  • pamiętajmy o zmianach warunków atmosferycznych (odwilż, skoki temperatury, opady) – wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada wytrzymałość lodu; śnieg przykrywa i maskuje szczegóły budowy pokrywy lodowej; utrudnia to, a nawet uniemożliwia ocenę sytuacji. Często po opadach śniegu widoczne są tylko większe nierówności - są one jedynymi oznakami zmian charakteru zlodzonej powierzchni;
  • przed wejściem na lód upewnijmy się o jego grubości (grubość gwarantująca bezpieczeństwo to minimum 15 cm);
  • przebywając na zamarzniętym akwenie nie trzymajmy rąk w kieszeniach, gdyż utrudni to próby ratowania w wypadku załamania się tafli lodowej;
  • po usłyszeniu sygnału trzeszczenia lodu należy natychmiast zawróć.


Pamiętajmy, iż przebywanie na zamarzniętym akwenie (rzeki, kanały, jeziora, stawy, sadzawki, śluzy, stawy) niesie za sobą niebezpieczeństwo utonięcia.

Straż Miejska apeluje nie tylko o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności, ale również o powiadamianie, gdy tylko zobaczymy że ktoś potrzebuje pomocy. Nasza szybka reakcja może uratować komuś życie.


19134_t.jpg 19135_t.jpg

19136_t.jpg 19137_t.jpg

19138_t.jpg 19139_t.jpg

19140_t.jpg 19141_t.jpg

19142_t.jpg 19143_t.jpg

19144_t.jpg 19145_t.jpg

19146_t.jpg 19147_t.jpgźródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino