Dzisiaj jest niedziela, 16 grudnia 2018 roku. Imieniny: Euzebiusza i Zdzisławy.
PROJEKTY UE
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

„Kochasz dzieci, nie pal śmieci”

2015-10-16 12:37:54

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim palenie w piecach. Zdarza się, że mieszkańcy oprócz opału spalają plastiki, folie, stare meble czy opakowania po produktach spożywczych.Powinniśmy sobie uświadomić, że to co trafia do pieców wydostaje się później w postaci dymu i pyłów do atmosfery. Procesowi spalania towarzyszy wytwarzanie toksycznych substancji. Mogą one powodować wiele szkód w naszym organizmie. Tlenek węgla ma właściwości trujące, tlenek azotu może uszkodzić płuca, dwutlenek siarki obniża przyswajanie witaminy B1, cyjanowodór ma właściwości toksyczne i trujące, a dioksyny prowadzą do uszkodzenia nerek i wątroby oraz działają rakotwórczo. Najbardziej podatni na działanie tych substancji są najmłodsi.

Spalając odpady w piecach, trujemy więc siebie, sąsiadów, powietrze, wodę, glebę, a przede wszystkim dzieci. Dodatkowo zwiększa się ryzyko zapalenia się sadzy w przewodach kominowych, co może doprowadzić do tragedii.

Zgodnie z Ustawą o odpadach zakazane jest spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, co prawda poprawiła sytuację, jednak problem nadal istnieje.

Straż Miejska w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz środowiska apeluje o właściwe postępowanie z wytworzonymi odpadami.

źródło: nadesłano
nadesłał(a): Mirosław Kuss
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino