Dzisiaj jest niedziela, 17 lutego 2019 roku. Imieniny: Donata i Łukasza.
PROJEKTY UE
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Niebezpieczne fajerwerki czy brak wyobraźni?

2014-12-18 13:47:03

Sylwestrowa noc kojarzy się wszystkim z kolorowym blaskiem i głośnym hukiem petard. Co roku jednak w tym czasie dochodzi do poważnych wypadków, które często kończą się dramatycznie.


Poparzenia, ciężkie obrażenia dłoni i twarzy – to tylko niektóre, często nieodwracalne w skutkach zagrożenia, jakie niesie za sobą nieostrożne odpalanie sztucznych ogni.


Co roku w sylwestrową noc do Pogotowia Ratunkowego trafia kilkanaście rannych w tego typu wypadkach. Zazwyczaj są to oparzenia rąk i twarzy. Zdarzają się także ciężkie urazy, takie jak urwane palce, czy głębokie rany dłoni. Głośny huk petard może spowodować także chwilowe ogłuszenie. Przyczyną wielu wypadków jest bezmyślność i nieostrożność. Na niebezpieczeństwo narażeni są szczególnie młodzi ludzie, dlatego strażnicy miejscy sprawdzają czy fajerwerki nie są sprzedawane osobom nieletnim. Wszystkim, którzy łamią ten zakaz grozi nawet do dwóch lat więzienia. Za niewłaściwe obchodzenie się ze sztucznymi ogniami, a także zakłócenie w ten sposób spokoju innym grożą kary grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Paradoksalnie to dorośli są najczęściej ofiarami wypadków z fajerwerkami. Dzieci bardzo często przestrzegane przez dorosłych, wydają się być bardziej ostrożni. Starsi, zazwyczaj pod wpływem alkoholu, znacznie przeceniają swoje umiejętności.


Straż Miejska w trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkańców w dniach 15 - 18 grudnia przeprowadziła spotkania informacyjno-profilaktyczne na temat bezpiecznego używania materiałów pirotechnicznych. W tym celu odwiedziła szkoły podstawowe w nr 2 i 3 w Mogilnie oraz mogileńskie gimnazjum.


Ponadto, strażnicy miejscy objęli dozorem wszystkie punkty sprzedaży materiałów pirotechnicznych na terenie gminy. Sprzedawcom zostały wręczone materiały informacje, a także ulotka graficzna przestrzegająca przed sprzedażą materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim.


Kilka ważnych zasad

• Podczas odpalania petard pamiętajmy o podstawowych zasadach ostrożności. Nie pozwólmy, by w pobliżu materiałów wybuchowych znalazły się dzieci. Nie odpalajmy też fajerwerków w tłumie i bezpośrednio z ręki, jeśli nie są do tego przystosowane. Te przygotowane do trzymania w dłoni posiadają uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia.

• Miejsce eksplozji również musi być odpowiednio dobrane. Nie można odpalać rac z balkonu, okna czy dachu pokrytego papą. Należy wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnie np. beton, czy asfalt, by petardy nie przewróciły się i nie spowodowały pożaru.

• Pod żadnym pozorem nie odpalamy petard w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo. Oddalmy się co najmniej o 15 metrów od odpalonego fajerwerku.

• Pamiętajmy również, że nie można eksperymentować z materiałami pirotechnicznymi. Zapomnijmy o fajerwerkach zrobionych przy pomocy amatorskich instrukcji w Internecie. Nie wolno też rozbierać petard, stawiać odwrotnie niż to jest wskazane w etykiecie czy wrzucać do ogniska. Nigdy nie kierujemy odpalonych petard i rac w inną stronę niż do góry.

• Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało. Najlepiej odczekać kilka minut, nigdy nie odpalamy go po raz drugi.


Fajerwerki są mikro ładunkami wybuchowymi. Nieostrożne obchodzenie się z nimi może doprowadzić do tragedii!


15152_t.jpg 15153_t.jpg

15154_t.jpg 15155_t.jpg

źródło: nadesłano
nadesłał(a): Mirosław Kuss
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino