Dzisiaj jest środa, 19 grudnia 2018 roku. Imieniny: Urbana i Dariusza.
PROJEKTY UE
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - Rzuć dymka

2014-11-26 13:53:31

20 listopada przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Straży Miejskiej w Mogilnie prowadzili akcję profilaktyczną związaną z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia.


Podczas spotkań w placówkach handlowych i w szkołach oraz w trakcie rozmów z mieszkańcami naszego miasta i gminy zachęcano do zerwania z nałogiem palenia tytoniu. Szczególnie młodych ludzi informowano o idei Światowego Dnia Rzucania Palenia oraz wręczano ulotki i plakaty antytytoniowe.


Sprawdzano także czy sprzedawcy przestrzegają ustawę z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zgodnie z jej zapisami zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych:

• osobom do lat 18 (ustawa nakłada też obowiązek umieszczenia widocznej i czytelnej informacji o tym zakazie oraz daje uprawnienia sprzedawcy do żądania okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego),

• na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą, szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych,

• w automatach,

• w opakowaniach zawierających mniej niż dwadzieścia sztuk oraz luzem bez opakowania,

• w systemie samoobsługowym, z wyjątkiem sklepów wolnocłowych.


Zwracano również uwagę na konsekwencje prawne wynikające z nieprzestrzegania przepisów. Za sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom do lat 18 grozi w postępowaniu mandatowym grzywna w wysokości 500 złotych, natomiast za nieumieszczenie informacji o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych tym osobom grzywna w wysokości 150 złotych. W przypadku skierowania sprawy do sądu, obydwa wykroczenia podlegają karze grzywny do 2000 złotych.


Palenie tytoniu stanowi główną przyczynę przedwczesnej umieralności w Polsce. Na początku XXI wieku w Polsce papierosy paliło prawie 40 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet w wieku powyżej 15 lat. Lekarze ostrzegają, że w nałóg nikotynizmu popada się najczęściej we wczesnej młodości. Tylko 15 proc. nałogowych palaczy uzależniło się w wieku powyżej 18 lat. W krajach europejskich (także w Polsce) znacznie częściej palą ludzie biedni, gorzej wykształceni. Szczególnie często palą też ludzie bezrobotni (prawie 60 proc.). Palenie tytoniu przez ludzi biednych (gorzej wykształconych) jest główną przyczyną (obok upijania się) znacznego pogarszania stanu zdrowia. Narażenie na substancje szkodliwe zawarte w dymie tytoniowym znajduje odbicie w częstości chorób odtytoniowych, np. raka płuc.


Palenie tytoniu jest również silnie powiązane z nowotworami krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, trzustki, wątroby, szyjki macicy. U palących wzrasta ryzyko chorób układu oddechowego, układu krążenia, a także powstania wrzodów żołądka i upośledzenia płodności. Wraz z utratą zdrowia, pogarsza się również wygląd. Skóra traci jędrność i elastyczność. Palenie przyspiesza powstawanie zmarszczek, sprzyja pojawianiu się przebarwień i kamienia na zębach, nieświeżego oddechu czy żółknięciu palców.


14858_t.jpg 14859_t.jpg

14861_t.jpg 14860_t.jpg


Czas na zmianę!

Obejrzyj https://www.youtube.com/watch?v=LbFFhwQySyA#action=share

Odwiedź stronę internetową: jakrzucicpalenie.pl

Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 – 108 – 108

14857_t.jpg

źródło: nadesłano
nadesłał(a): Mirosław Kuss
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino