Dzisiaj jest środa, 19 grudnia 2018 roku. Imieniny: Urbana i Dariusza.
PROJEKTY UE
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Niebezpieczne fajerwerki czy brak wyobraźni?

2013-12-20 10:45:35

Sylwestrowa noc kojarzy się wszystkim z kolorowym blaskiem i głośnym hukiem petard. Co roku jednak w tym czasie dochodzi do poważnych wypadków, które często kończą się dramatycznie. Poparzenia, ciężkie obrażenia dłoni i twarzy – to tylko niektóre nieodwracalne w skutkach zagrożenia, jakie niesie za sobą nieostrożne odpalanie sztucznych ogni.


Co roku w sylwestrową noc do Stacji Pogotowia Ratunkowego trafia kilkanaście rannych w tego typu wypadkach. Zazwyczaj są to oparzenia rąk i twarzy I i II stopnia. Zdarzają się także ciężkie urazy, takie jak urwane palce, czy głębokie rany dłoni. Głośny huk petard może spowodować także chwilowe ogłuszenie. Przyczyną wielu wypadków jest bezmyślność i nieostrożność. Na niebezpieczeństwo narażeni są szczególnie młodzi ludzie, dlatego strażnicy miejscy sprawdzają czy fajerwerki nie są sprzedawane osobom nieletnim. Wszystkim, którzy łamią ten zakaz grozi kara do dwóch lat więzienia. Za niewłaściwe obchodzenie się ze sztucznymi ogniami, a także zakłócenie w ten sposób spokoju innym grożą kary grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Paradoksalnie, to dorośli są najczęściej ofiarami wypadków z fajerwerkami. Dzieci bardzo często przestrzegane przez dorosłych, wydają się być bardziej ostrożne. Starsi, zazwyczaj pod wpływem alkoholu, znacznie przeceniają swoje umiejętności.


Straż Miejska w Mogilnie w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta i gminy w dniach 13 - 19 grudnia przeprowadziła spotkania informacyjno-profilaktyczne na temat bezpiecznego używania materiałów pirotechnicznych. W tym celu odwiedziła szkoły podstawowe w Padniewie, szkołę nr 2 i 3 w Mogilnie, a także gimnazjum w Bielicach i Mogilnie.


12168_t.jpg 12169_t.jpg

12170_t.jpg 12171_t.jpg

12172_t.jpg 12173_t.jpg

12174_t.jpg 12175_t.jpg

12176_t.jpg 12177_t.jpg


Strażnicy objęli dozorem wszystkie punkty sprzedaży materiałów pirotechnicznych na terenie gminy. Sprzedawcom zostały wręczone materiały informacyjne, a także ulotka graficzna przestrzegająca przed sprzedażą materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim.


Jak upewnić się czy zakupiony przez nas produkt jest bezpieczny?


Kupujemy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców. Ważne jest, by sprawdzić czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych – pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia, oraz czy elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się.


Na opakowaniu powinna znajdować się instrukcja obsługi w języku polskim, która jasno będzie tłumaczyć zasady bezpiecznego użytkowania. Ponadto, niemniej istotna jest data ważności produktu oraz znak dopuszczenia go do sprzedaży. To daje nam gwarancję bezpieczeństwa zakupionych wyrobów.


Kilka ważnych zasad

- Podczas odpalania petard pamiętajmy o podstawowych zasadach ostrożności. Nie pozwólmy, by w pobliżu materiałów wybuchowych znalazły się dzieci. Nie odpalajmy też fajerwerków w tłumie i bezpośrednio z ręki, jeśli nie są do tego przystosowane. Te przygotowane do trzymania w dłoni posiadają uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia.

- Miejsce eksplozji również musi być odpowiednio dobrane. Nie można odpalać rac z balkonu, okna czy dachu pokrytego papą. Należy wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię np. beton, czy asfalt, by petardy nie przewróciły się i nie spowodowały pożaru.

- Pod żadnym pozorem nie odpalamy petard w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo. Oddalmy się co najmniej o 15 metrów od odpalonego fajerwerku.

- Pamiętajmy również, że nie można eksperymentować z materiałami pirotechnicznymi. Zapomnijmy o fajerwerkach zrobionych przy pomocy amatorskich instrukcji w internecie. Nie wolno też rozbierać petard, stawiać odwrotnie niż to jest wskazane w etykiecie czy wrzucać do ogniska. Nigdy nie kierujemy odpalonych petard i rac w inną stronę niż do góry.

- Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało. Najlepiej odczekać kilka minut, nigdy nie odpalamy go po raz drugi.


Fajerwerki są mikro ładunkami wybuchowymi. Nieostrożne obchodzenie się z nimi może doprowadzić do tragedii!


źródło: nadesłano
nadesłał(a): Mirosław Kuss
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino