Dzisiaj jest środa, 19 grudnia 2018 roku. Imieniny: Urbana i Dariusza.
PROJEKTY UE
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

NIEBEZPIECZNE PETARDY

2009-12-11 08:20:41
(aktualizacja: 2009-12-29 09:15:04)

W okresie przedświątecznym na sklepowych półkach pojawiają się materiały pirotechniczne, tzw. fajerwerki. Strażnicy miejscy spodziewają się, że lada dzień młodzież zacznie je testować, dlatego też rozpoczęli akcję informacyjno - kontrolną osób zajmujących się sprzedażą sztucznych ogni oraz profilaktyczną dla młodzieży.


Najwięcej radości ze sztucznych ogni mają dzieci, które jednak zawsze powinny być tylko widzami. Rodzice nie powinni pozwalać, by odpalały race samodzielnie - mówi komendant straży miejskiej Mirosław Kuss.


Strażnicy przestrzegają, by nie kupować petard na targowiskach niewiadomego pochodzenia czy od „domokrążców”. Kupione tam materiały mogą być niebezpieczne. Funkcjonariusze apelują o zachowanie umiaru i ostrożności.


2275_t.jpg 2276_t.jpg


W naszej gminie od 2004 r. obowiązują ograniczenia w używaniu materiałów pirotechnicznych. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Mogilnie z dnia 20 października 2004 r. obowiązuje całkowity zakaz używania materiałów pirotechnicznych. Petardy można odpalać wyłącznie w Sylwestra i w pierwszym dniu roku, 24 i 25 grudnia oraz okolicznościowo po uzyskaniu zezwolenia od Burmistrza Mogilna. Naruszenie tego zakazu podlega karze grzywny w trybie i na zasadach określonych w kodeksie wykroczeń, dotyczy to osób pełnoletnich. Jeśli natomiast sprawca jest niepełnoletni, wówczas strażnicy informują o zachowaniu dziecka rodziców. W razie braku reakcji rodziców sprawa może być skierowana do Sądu Rodzinnego.


Sprzedaż materiałów pirotechnicznych nieletnim jest przestępstwem i zgodnie z zapisami ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi sprzedawca, który złamie zapisy ustawy może zostać ukarany karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2.


Jak odpalać fajerwerki, żeby nie doznać urazu?

Siła wybuchu petardy może nawet rozerwać rękę. Poniżej kilka zasad, których należy przestrzegać podczas odpalania petard.

Należy pamiętać, że:


  • fajerwerki odpalać można tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności, pod nadzorem osoby pełnoletniej i trzeźwej,
  • przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania,
  • nie wolno używać uszkodzonych materiałów pirotechnicznych,
  • odpalając race, trzeba oddalić się od innych osób,
  • na miejsce wystrzelenia petardy najlepiej wybrać gładką, równą powierzchnię, trzeba zadbać, by raca przed wystrzeleniem nie przewróciła się,
  • przed odpaleniem upewnić się, czy lont jest odpowiednio długi, w razie wątpliwości lepiej zrezygnować z wątpliwej atrakcji,
  • nie wolno odpalać rac z ręki (nigdy nie ma pewności, czy nie wybuchnie zbyt wcześnie),
  • nie należy odpalać rac w domu, z balkonu, z dachu pokrytego papą, pod drzewami, w miejscu, w którym spadająca raca może spowodować pożar.źródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino