Dzisiaj jest środa, 27 stycznia 2021 roku. Imieniny: Jana i Przybysława.
Unia Europejska
Szczepienia-COVID-19
KWIECISZEWO BOISKO
SPIS ROLNY 2020
Światłowód
Numer rachunku
Informacje
NFOŚiGW
WYBORY 2020
System Ostrzegania
Mieszkanie Plus
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

39_t.jpgMuzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku zostało powołane w dniu 1 stycznia 2002 roku, natomiast oficjalne otwarcie placówki nastąpiło 28 maja 2003 roku. Z chwilą powstania, muzeum podjęło zadanie gromadzenia materiałów dotyczących życia i działalności Księdza Kardynała Józefa Glempa - Prymasa Polski, który jest Honorowym Obywatelem Miasta Mogilna.


Pierwszą powstałą w Muzeum Ziemi Mogileńskiej wystawą (16.11.2002 r.) była ekspozycja „Życie i praca dla kościoła i społeczeństwa Józefa Kardynała Glempa Prymasa Polski”. Wystawa, oprócz drogi do kapłaństwa i godności biskupa, kardynała i prymasa, ukazuje również związki rodzinne i kontakty ze społecznością lokalną.


40_t.jpgZiemia mogileńska to region ciekawy ze względu na zróżnicowanie etnograficzne, gdyż w jej granicach znajdują się Kujawy, Wielkopolska i Pałuki. W muzeum zobaczyć można wystawę ukazującą bogatą tradycję, w zakresie kultury i sztuki ludowej, rzemiosła, a także życia codziennego mieszkańców regionu.


W holu budynku znajduje się stała ekspozycja „Dzieje ziemi mogileńskiej”. Do najstarszych zgromadzonych tutaj eksponatów należą dokumenty cechowe z II połowy XVIII wieku i początków XIX wieku. Bezcennymi są: sztandar Drużyny Harcerskiej im. ks. Piotra Wawrzyniaka z 1919 r., sztandar OSP z 1923 r., sztandar Cechu Piekarskiego z 1927 r., sztandar „Sokoła” z 1929 r. i sztandar PSL z 1946 r., medale okolicznościowe i szkielety broni z okresu II wojny światowej.


Ekspozycja „Pradzieje ziemi mogileńskiej” przedstawia w małym fragmencie dorobek materialny społeczeństw i kultur zamieszkujących omawiane tereny. Zwiedzający może zaobserwować etapy zachodzących przeobrażeń kulturowych i społecznych, które wywierały bardzo duży wpływ na życie mieszkańców. Zobaczyć tu można narzędzia, przedmioty codziennego użytku, jak również używane podczas obrzędów religijnych przez ludzi od młodszej epoki kamienia, poprzez epokę brązu i żelaza, aż po średniowiecze i nowożytność. Ponadto zwiedzający zapozna się z mapą rozmieszczenia stanowisk archeologicznych na terenie ziemi mogileńskiej.


42_t.jpg 43_t.jpg


W Muzeum Ziemi Mogileńskiej można także zwiedzać wystawy czasowe związane tematycznie z regionem. Dotychczas przygotowane zostały m.in.: wystawa „Kręgi w zbożu” dotycząca piktogramów w Wylatowie, „Życie i dorobek naukowy prof. Czesława Łuczaka", „Powstanie Wielkopolskie na ziemi mogileńskiej" oraz wystawa „Hafty kujawskie”.

41_t.jpg37_t.jpg


Ponadto muzeum, wraz z Mogileńskim Towarzystwem Kultury oraz Kołem Gospodyń Wiejskich w Chabsku, organizuje imprezy cykliczne - konkursy: Przegląd Obrzędów Zapustnych, „Stoły Wielkanocne”, „Pierniki Gwiazdkowe”, „Zwyczajny wiejski chleb”.


27 grudnia 2003 r. Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku, w dowód uznania za upowszechnianie tradycji i wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, uhonorowane zostało przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego medalem z okazji 85 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.


Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku

Chabsko 20

88-342 Wylatowo

tel./fax. (052) 315 87 80

e-mail:muzeum@mzm.mogilno.pl



Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino