Dzisiaj jest poniedziałek, 28 września 2020 roku. Imieniny: Marka i Wacława.
Unia Europejska
SPIS ROLNY 2020
Światłowód
Numer rachunku
Informacje
NFOŚiGW
WYBORY 2020
System Ostrzegania
Mieszkanie Plus
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie sięga 1880 r. Powstało wówczas, przeciwdziałające germanizacji, Towarzystwo Czytelni Ludowych. Księgozbiór Towarzystwa uległ zniszczeniu podczas okupacji hitlerowskiej 1939 – 1945 r.

W marcu 1945 r. podjęto próbę odbudowania zbiorów poprzez akcję zbiórki książek z przedwojennych bibliotek szkolnych i społecznych. Organizatorem i pierwszym kierownikiem biblioteki została Ludmiła Strojanowska.


Mogileńska placówka w 1947 r. stała się Powiatową Biblioteką Publiczną. Kolejne zmiany administracyjne kraju wpływały na status instytucji, w wyniku likwidacji powiatów w 1975 r. stała się ona Rejonową Biblioteką Publiczną w Mogilnie. Ustawa o samorządzie terytorialnym z 1990 r. ograniczyła działalność bibliotek rejonowych do terenów finansujących je gmin. W 1994 r. placówka stała się Miejską Biblioteką Publiczną w Mogilnie i od 1 stycznia 2003 r. przejęła zadania biblioteki publicznej dla powiatu mogileńskiego.


Rolą tej instytucji kultury jest gromadzenie i udostępnianie księgozbioru oraz dokumentów życia społecznego ziemi mogileńskiej. Organizuje również spotkania popularyzujące lokalną kulturę i historię, promocje publikacji dotyczących regionu, spotkania autorskie, prelekcje, prezentacje multimedialne, wystawy. W stałej ofercie biblioteki mieszczą się lekcje biblioteczne, konkursy czytelnicze o zasięgu powiatowym, kursy przysposobienia bibliotecznego oraz coroczne uczestnictwo w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.


więcej informacji na stronie biblioteki

INSTRUKCJA - KATALOG ON-LINE

ul. Rynek 8, 88 – 300 Mogilno

tel. stacjonarny: 052 315 25 94

www.mbp.mogilno.pl

biblioteka@mbp.mogilno.pl

biblioteka@wp.pl


Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino