Dzisiaj jest sobota, 16 lutego 2019 roku. Imieniny: Danuty i Juliany.
PROJEKTY UE
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Mogileński stadion ma oficjalną nazwę

2014-09-25 13:43:31

Podczas wczorajszej XLV sesji Rady Miejskiej w Mogilnie, radni przegłosowali uchwałę w sprawie nadania nazwy mogileńskiemu stadionowi. Zgodnie z wolą władz samorządowych, członków i zawodników KS „POGOŃ” w Mogilnie, a także nawiązując do dobrej praktyki nadawania ważnym obiektom sportowym imienia wybitnych sportowców lub działaczy postanowiono uczcić pamięć Michała Olszewskiego i uhonorować jego zasługi dla rozwoju sportu w naszym mieście poprzez nazwanie jego imieniem stadionu w Mogilnie.


Michał Olszewski - trener, piłkarz, bokser, harcerz. Urodził się 24 września 1915 r. w Bochum na terenie Niemiec. Na przełomie lat 1932/1933 wspólnie z Czesławem Kośmickim zorganizował Harcerską Sekcję Bokserską, która rocznie rozgrywała około 25 spotkań w klasie B Polskiego Związku Bokserskiego Województwa Poznańskiego. Olszewski brał udział w walkach, odnosząc sukcesy z bardzo znanymi zawodnikami na terenie województwa poznańskiego. Do Pogoni zapisał się 1 czerwca 1933 r. Otrzymał legitymację klubową numer 1. W 1937 r. do Pogoni przystąpiła założona przez niego sekcja bokserska. Z czasem jednak jego ulubioną dziedziną sportu była piłka nożna. Po II wojnie światowej, w Pogoni stał się mocnym filarem podtrzymującym stare i dobre tradycje sportowe w Mogilnie. Zagrał m.in. z Klubem Sportowym Gwardia w Toruniu, SKS Strzelno, KS Stella Gniezno, KS Warta w Poznaniu i innymi. W 1954 r. otrzymał uprawnienia instruktora boksu, a w 1962 r. ukończył w Bydgoszczy kurs instruktora piłki nożnej. Z Pogonią przeżywał lata sukcesów i lata upadków. Mimo stawianych mu kuszących ofert przejścia do innych bogatszych klubów, do końca pozostał jej wierny. W dowód uznania został wyróżniony wieloma dyplomami, odznakami i odznaczeniami w tym państwowymi. W 1976 r. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, w 1983 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 1970 r. odznakę Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, a w 1985 r. złotą odznakę PZPN. Zmarł w wieku 73 lat, 30 listopada 1988 r.


(Na podst. artykułu prasowego poświęconego tej wybitnej dla społeczności mogileńskiej postaci - autor: Paweł Lachowicz, Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 858 (30/2008)).


źródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino