Dzisiaj jest piątek, 18 stycznia 2019 roku. Imieniny: Piotra i Małgorzaty.
PROJEKTY UE
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

"Hanka" Renaty Rutkowskiej w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej

2016-06-07 10:41:44

Renata Rutkowska jest ważną postacią dla Mogilnian, zwłaszcza dla absolwentów Szkoły Podstawowej nr 2, w której pracowała od 1951 roku i w latach 1966 – 1972 pełniła funkcję wicedyrektora.


Urodzona w 1914 r. w powiecie starogardzkim w Jani Kościelnej, w latach 1922 – 1930 mieszkała w Pelplinie. Po ukończeniu szkoły handlowej w 1939 r. podjęła pracę w Urzędzie Pocztowym w Grudziądzu. W latach okupacji hitlerowskiej ciężko pracowała fizycznie jako praczka, robotnica fabryczna i służąca.

Po wojnie ukończyła kurs pedagogiczny dokształcała się przy Komisji Kształcenia Nauczycieli w Inowrocławiu i w 1949 r. w Liceum Pedagogicznym we Włocławku złożyła egzamin dojrzałości.

W mogileńskiej Szkole Podstawowej nr 2 początkowo pracowała jako polonistka, jej wiedza i doświadczenie pedagogiczne sprawiły, że została nauczycielem przedmiotowo-metodycznym języka polskiego. Renata Rutkowska zmarła w Boże Narodzenie 1995 r. Została pochowana na grudziądzkim cmentarzu wśród najbliższych jak wspomina w Orędowniku Mogileńskim Radosław Trepiński.

Swoich uczniów potrafiła zachęcić do czytania. Jej zamiłowanie do literatury i języka polskiego już w 1938 r. zaowocowały wydaną w Pelplinie powieścią "Hanka". Książki dotąd nie udało się odnaleźć w żadnym z antykwariatów, ale znajduje się ona w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Z inicjatywy Teresy Kujawy Mogileńskie Towarzystwo Kultury zakupiło i przekazało Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie fotokopię publikacji wykonaną w Dziale Digitalizacji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.


O Renacie Rutkowskiej pisali:

Radosław Trepiński; Wspomnienie. Orędownik Ziemi Mogileńskiej, nr 1(37) 1995 r., s.7

Nauczycielka o której nie zapomnieliśmy/(BW). Gazeta Pomorska, nr 238 2009 r., s.5


Wersja elektroniczna powieści Renaty Rutkowskiej jest udostępniana w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie.


21029_t.jpg 21030_t.jpg


źródło: nadesłano
nadesłał(a): MBP w Mogilnie
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino