Dzisiaj jest środa, 19 grudnia 2018 roku. Imieniny: Urbana i Dariusza.
PROJEKTY UE
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Ziemia mogileńska promuje się

2008-09-19 14:38:14

W ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce pod hasłem „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny” promować się będzie również ziemia mogileńska.


876_t.jpg


Turystów zapraszamy w najbliższą niedzielę do Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, które będzie można tego dnia bezpłatnie zwiedzać od 10.00 do 14.00.


Muzeum Ziemi Mogileńskiej warto odwiedzić, gdyż znajduje się tu ekspozycja poświęcona pradziejom Mogilna i okolic. Przedstawia ona, w małym fragmencie, dorobek materialny społeczeństw i kultur zamieszkujących tutejsze tereny od czasów najdawniejszych - narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz te używane podczas obrzędów religijnych.


Wśród zgromadzonych eksponatów są dokumenty cechowe z drugiej połowy XVIII wieku i początków wieku XIX, sztandary: Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z 1895 roku, I Drużyny Harcerskiej im. ks. Piotra Wawrzyniaka z 1919 roku oraz stare fotografie.


W zbiorach znajdują się materiały dotyczące życia i działalności Prymasa Polski Józefa Glempa, który jest Honorowym Obywatelem Miasta Mogilno.


878_t.jpg


Ziemia mogileńska, leżąca na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, to region ciekawy również ze względu na zróżnicowanie etnograficzne. Zwiedzający muzeum mogą zobaczyć zgromadzone tu eksponaty z zakresu kultury materialnej wsi, sztuki ludowej oraz plastyki obrzędowej, m.in. bogato zdobione stroje kujawskie.


875_t.jpg


źródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino