Dzisiaj jest wtorek, 4 sierpnia 2020 roku. Imieniny: Dominika i Protazego.
Unia Europejska
SPIS ROLNY 2020
Światłowód
Numer rachunku
Informacje
NFOŚiGW
WYBORY 2020
System Ostrzegania
Mieszkanie Plus
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Apel PPIS w Mogilnie skierowany do mieszkańców

2020-06-09 08:47:01

Apel Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mogilnie skierowany do mieszkańców powiatu mogileńskiego dotyczący obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych w aspekcie występowania zachorowań COVID-19 w Polsce.W związku z obserwowanym powszechnym lekceważeniem obowiązku zakrywania ust i nosa w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, przypominam, że obecnie obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020r., które w myśl §18 nakłada na obywateli do odwołania obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.


BEZWZGLĘDNE ZAKRYWANIE UST I NOSA OBOWIĄZUJE:

• w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;

• w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym;

• w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);

• w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w kościele oraz na cmentarzu;

• w miejscach ogólnodostępnych, w tym: na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych oraz na terenie nieruchomości wspólnych (na osiedlach, klatkach schodowych, placach zabaw na osiedlu), jeżeli nie można zachować odległości co najmniej 2 m od osób tam przebywających.


OBOWIĄZEK ZAKRYWANIA UST I NOSA NIE OBOWIĄZUJE TYLKO W MIEJSCACH OGÓLNODOSTĘPNYCH W PRZYPADKU ZACHOWANIA ODLEGŁOSCI CO NAJMNIEJ 2m OD OSÓB TAM PRZEBYWAJĄCYCH.


Z obowiązku zwolnione są tylko dzieci do 4 roku życia i osoby ze wskazaniami zdrowotnymi lub zaburzeniami rozwoju. Okazanie zaświadczenia nie jest wymagane, lecz w przypadku wszczęcia postępowania karnego organy mogą żądać pokazania takiego dokumentu.


PONADTO W PLACÓWKACH HANDLOWYCH OBOWIĄZUJE DEZYNFEKCJA RĄK NA WEJŚCIU DO SKLEPU LUB NOSZENIE RĘKAWICZEK JEDNORAZOWEGO UŻYTKU.


W trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne apeluję do mieszkańców powiatu mogileńskiego o odpowiedzialne zachowanie w miejscach ogólnodostępnych, żeby nie stwarzać swoim zachowaniem realnego ryzyka dla życia i zdrowia innych osób narażając je i siebie na zakażenie wirusem SARS-COV-2.


Wobec obserwowanego lekceważenia obowiązku zwracam się z apelem także do właścicieli i zarządzających wyżej wymienionymi obiektami, aby dyscyplinowali klientów, z niewpuszczeniem na teren obiektu osób bez nieuzasadnionego braku zabezpieczenia.


Obecnie dobra sytuacja epidemiologiczna, wobec łagodzenia obostrzeń i ograniczeń przy jednoczesnym lekceważeniu nakazów może skutkować powstaniem ognisk COVID-19, czego przykłady na terenie kraju obserwujemy.


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie

Urszula Piwek Brejeckaźródło: nadesłano
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino