Dzisiaj jest środa, 20 marca 2019 roku. Imieniny: Eufemii i Klaudii.
PROJEKTY UE
WYBORY 2019
System Ostrzegania
Mieszkanie Plus
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Apel w związku z silnymi mrozami

2018-02-26 11:46:19

W związku z trwającymi mrozami apelujemy do wszystkich mieszkańców gminy Mogilno o rozwagę oraz czujność wobec osób bezdomnych i starszych.Pamiętajmy o właściwym ubiorze, nie przebywajmy poza domem dłużej niż jest to konieczne. Dogrzewając mieszkanie pamiętajmy o użytkowaniu kuchenek gazowych, grzejników elektrycznych czy grzejników katalitycznych zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją obsługi. Przed snem lub wyjściem z domu urządzenia te należy bezwzględnie wyłączyć. Pamiętajmy o zapewnieniu drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie są najczęstszą przyczyną zatruć czadem, w tym przypadków śmiertelnych.


Prosimy o zwracanie uwagi na bezdomnych i osoby nietrzeźwe przebywające na mrozie. Pozostawienie ich bez pomocy może zagrażać ich życiu. W takiej sytuacji najlepiej powiadomić straż miejską lub policję.


Pamiętajmy również o naszych sąsiadach, chorych, samotnych lub zbyt ubogich by kupić opał czy opłacić energię elektryczną. Jeżeli nie możemy pomóc sami, to powiadommy Urząd Miejski w Mogilnie lub Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.


Apelujemy również do rodziców i opiekunów o szczególny nadzór w zakresie bezwzględnego zakazu wykorzystywania zamarzniętych rzek, jezior, stawów i innych zbiorników wodnych jako miejsca zabaw dzieci. Jest to bardzo niebezpieczne i wiele razy było już przyczyną tragedii.


Zasady zachowania się w sytuacji zagrożenia - mrozy, zawieje i zamiecie śnieżne


Chociaż skrajne zjawiska naturalne nie są spotykane często, to jednak gdy już wystąpią zdarza się, że nie wiemy, jak w takiej sytuacji postępować. Dlatego przypominamy o zasadach zachowania się w sytuacji zagrożenia śnieżycami i silnymi mrozami.


Odmrożenie – to skutek oddziaływania zimna (niekoniecznie mrozu). W jego wyniku mogą wystąpić trwałe uszkodzenia najbardziej narażonych na odmrożenie części ciała. Typowymi objawami odmrożenia są: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców nóg, nosa, małżowin usznych.


Wychłodzenie – to stan, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35ş C. Objawami wychłodzenia są zaburzenia świadomości - do śpiączki włącznie, powolna mowa, uczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność. Przy podejrzeniu wystąpienia u kogoś odmrożenia lub wychłodzenia należy rozpocząć powolne ogrzewanie osoby i szukać natychmiastowej pomocy medycznej. Zdjąć przemarznięte ubranie, ułożyć osobę na suchej tkaninie, okryć całe ciało kocem, folią aluminiową i ogrzewać własnym ciałem.

Przyczyną odmrożenia lub wychłodzenia może być także silny wiatr, który w połączeniu z temperaturą powietrza nieco poniżej 0ş C może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej 30şC.


Nie uznawaj pochopnie osoby wyziębionej za zmarłą, przed próbą reanimacji.

 • przy odmrożeniach kończyn zanurz je w letniej wodzie, o temperaturze zdrowego człowieka. Na inne odmrożone części ciała nakładaj ciepłe okłady,
 • nie podawaj osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem alkoholu, w szczególności gdy nie ma możliwości zapewnienia jej ciepłego schronienia,
 • unikaj podawania kawy ze względu na zawartość kofeiny,
 • nie podawaj żadnych leków bez dodatkowych wskazań.


PODSTAWOWE ZASADY:

 • w czasie opadów pozostań w domu,
 • słuchaj komunikatów radiowych i telewizyjnych,
 • jeżeli musisz wyjść na zewnątrz, ubierz się w ciepłą, wielowarstwową odzież i powiadom kogokolwiek o docelowym miejscu podróży i przewidywanym czasie dotarcia do celu,
 • zachowaj ostrożność przy poruszaniu się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople i zwały śniegu na dachach budynków,
 • oszczędzaj zapasy energii przez stopniowe obniżanie temperatury w domu/mieszkaniu i okresowe wyłączanie ogrzewania w niektórych pomieszczeniach,
 • jeżeli używasz przenośnych piecyków, zapewnij wentylację pomieszczeń,
 • zabezpiecz inwentarz i paszę przed zamarznięciem.[/ul]


Podróżowanie w zimie:

Jeżeli podróżujesz samochodem, podróżuj w dzień, nie podróżuj samotnie, poinformuj innych o swoim planie podróży. Używaj głównych dróg, unikaj skrótów, bocznych dróg. Przygotuj swój samochód do zimy. Trzymaj „zimowy zestaw” w bagażniku (łopatka do śniegu, migające światło, linka holownicza, łańcuchy na koła, kable do akumulatora, pojemnik z solą, rękawice, czapka, koc).


Jeżeli śnieg uwięzi Cię w samochodzie:

 • Jeżeli znajdziesz się na bezludnych obszarach leśnych lub rolnych rozłóż na śniegu dużą, jaskrawą płachtę, by zwrócić uwagę ratowników lub samolotów ratunkowych, co pewien czas dawaj sygnały światłami i klaksonem.
 • Zjedź z głównego pasa, włącz migające światło alarmowe i wywieś jaskrawą tkaninę na antenie samochodu lub przez okno.
 • Pozostań w samochodzie by ratownicy mogli łatwiej Cię znaleźć. Nie oddalaj się jeżeli nie masz w zasięgu wzroku budynków, w których możesz znaleźć schronienie.
 • Wyłączaj silnik i ogrzewanie na dziesięć minut w ciągu każdej godziny w celu utrzymania ciepła. W czasie pracy silnika lekko uchylaj okno w celu wentylacji. Uchroni Cię to przed zatruciem tlenkiem węgla. Okresowo usuwaj śnieg i lód z rury wydechowej.
 • Wykonuj ćwiczenia w celu rozgrzania organizmu. Wymieniaj się z innymi w czasie snu. Jedna osoba musi stale czuwać by obudzić wszystkich, gdy zauważy nadchodzącą pomoc.
 • Nie nadużywaj akumulatora. Ogranicz potrzeby zużycia energii. W nocy włącz wewnętrzne oświetlenie, by ratownicy mogli Cię zobaczyć.


Przypominamy również o konieczności usuwania śniegu i lodu z dachów budynków.


Taki obowiązek spoczywa na właścicielach nieruchomości. Zalegający na dachach śnieg i zwisające z dachu sople lodu stanowią poważne zagrożenie dla zdrowa, a nawet życia, mieszkańców i przechodniów w okresie obfitych opadów śniegu i mrozów.


Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, że zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane mają obowiązek:

- utrzymania i użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywanie go w należytym stanie technicznym i estetycznym;

- zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem sił natury takich jak, m. in. intensywne opady atmosferyczne, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia.


W związku z powyższym, w przypadku wystąpienia lokalnych nagromadzeń śniegu lub lodu, a także sopli i nawisów mogących stanowić zagrożeń dla bezpieczeństwa obiektu i przebywających w pobliżu ludzi, prosi się o usuwanie zalegających na dachach budynków warstw śniegu i lodu.źródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino