Dzisiaj jest piątek, 22 lutego 2019 roku. Imieniny: Marty i Małgorzaty.
PROJEKTY UE
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Powstanie Grupa Wsparcia dla rodziców osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną

2017-11-02 11:21:18

Z inicjatywy Stowarzyszenia Niebieskie Serducho w Mogilnie odbył się warsztat socjoterapeutyczny "Jestem rodzicem nie robotem", w którym uczestniczyli rodzice osób z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną.


Celem przeprowadzenia warsztatu było m.in: podniesienie wiedzy rodziców w zakresie radzenia sobie ze stresem i obciążeniem psychicznym związanym z wychowywaniem dziecka niepełnosprawnego, poznanie własnych reakcji na stres (diagnoza własnego stylu reagowania), zapoznanie się z technikami pracy ze stresem, wypracowanie indywidualnych mechanizmów radzenia sobie z sytuacją trudną, zwiększenie komfortu życia psychicznego.


- Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w warsztatach , niezapomniane chwile ...przy jednym stole z ludźmi z podobnymi problemami. A co najważniejsze - inni słuchają tego, co mówisz, rozumieją i nie krytykują! Niecierpliwie czekam na kolejne warsztaty! - tak komentowała swój udział w projekcie jedna z uczestniczek spotkania, mama nastolatka z Zespołem Aspergera.


- Wszystkie problemy, traumatyczne przeżycia związane z chorobą dziecka rzutują niekorzystnie na jakość życia całych rodzin, w których jest dziecko autystyczne czy niepełnosprawne intelektualnie. Dlatego tak ważne jest, by to rodzic jako osoba sprawująca opiekę miał odpowiednią wiedzę jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami oporowymi dziecka obciążonego specyficzną niepełnosprawnością oraz jak w sytuacjach kryzysowych, nie mając często wsparcia z zewnątrz, radzić ze swoimi emocjami, „wypaleniem”, obniżeniem poczucia własnej wartości. Dlatego wychodząc naprzeciw tym problemom oraz chcąc zapewnić rodzicom tak potrzebne wsparcie postanowiliśmy zrealizować ten warsztat. Był to czas, w którym rodzice mogli porozmawiać o swoich emocjach, problemach, otworzyć się i zajrzeć "w głąb siebie". Były także chwile bardzo wzruszające. Po rozmowach z uczestnikami projektu, widząc ogromną potrzebę tego typu spotkań Stowarzyszenie Niebieskie Serducho postanowiło utworzyć Grupę Wsparcia dla rodziców osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną – mówi Prezes Grażyna Rosłaniec.


Warsztat poprowadziła Ewa Nogajczyk - terapeuta zajęciowy.

Projekt dofinansowany z budżetu Gminy Mogilno.źródło: nadesłano
nadesłał(a): Stanisław Kaszyński / Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino