Dzisiaj jest wtorek, 21 sierpnia 2018 roku. Imieniny: Joanny i Franciszki.
PROJEKTY UE
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Działania profilaktyczno-wychowawcze SM

2017-08-02 10:17:34

Straż Miejska w Mogilnie zaprasza placówki oświatowe, sołectwa, grupy zorganizowane oraz osoby do współpracy w ramach działań profilaktyczno – wychowawczych skierowanych do społeczności lokalnej, a w szczególności dzieci i młodzieży.


Poniżej prezentujemy listę tematów w ramach których prowadzone są bezpłatne pogadanki. Zgłoszenia proszę składać:

1) mailowo na adres strazmiejska@mogilno.pl

lub

2) telefonicznie pod bezpłatny numer alarmowy 986 albo bezpośrednio do komendanta straży miejskiej Mirosława Kussa – 500 149 307 lub (52) 318 04 53


TEMATY PRELEKCJI

PRZEDSZKOLA I SZKOŁY PODSTAWOWE


25216_t.jpg


Poznaj pracę strażnika miejskiego

Akcja skierowana jest przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców, przedszkolaków, którzy w ramach zajęć poznają się z przedstawicielami służb mundurowych. Podczas pogadanki funkcjonariusze prezentują umundurowanie, radiowóz, sprzęt służbowy oraz opowiadają o pracy strażnika miejskiego.


Bezpieczna droga do szkoły i Widoczna Gmina

Akcje skierowane są do młodszych grup dzieci. Poznają one zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Istnieje możliwość odbycia wycieczki po mieście w celu poznania zasad przechodzenia przez przejścia dla pieszych oraz poruszania się w terenie zabudowanym.


25222_t.jpg


Jeżdżę z głową

Podczas zajęć młodzież ma szansę poznać niezbędne wyposażenie roweru. Strażnicy zachęcają do zakupu kasków ochronnych, przedstawiając tragiczne skutki wypadków z udziałem rowerzystów. Dzieci otrzymują kolorowanki, łamigłówki do rozwiązania. Prowadzący przedstawiają zasady bezpiecznego poruszania się rowerzystów po drogach, informują, w jakich sytuacjach możliwa jest jazda po chodniku.


25213_t.jpg


Moje zwierzę – mój obowiązek

Podczas spotkań dzieci uzyskują informacje na temat zasad sprawowania właściwej opieki nad zwierzętami. Strażnicy uświadamiają je, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko zabawa, ale również obowiązki. Prowadzący prezentują dzieciom jak należy postępować w przypadku ataku agresywnego psa. Poruszane są również tematy związane ze sprzątaniem odchodów pozostawionych przez zwierzęta, obowiązek prowadzenia psa na smyczy oraz zasady opieki w miejscach publicznych.


Z ekologią za pan brat

Program ma na celu uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę dbania o środowisko naturalne. Strażnicy prezentują zasady postępowania z odpadami, uczą segregacji oraz informują o szkodliwości dymu zawartego w spalinach samochodowych i kominach oraz ich wpływie na atmosferę. Rozwijana jest świadomość ekologiczna związana z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów. Omawiane są również przepisy prawa związane z ochroną środowiska oraz problem tzw. dzikich wysypisk.


SZKOŁY PONADPODSTAWOWE


Stop dopalaczom i narkotykom – kilka słów o uzależnieniach

Funkcjonariusze skupiają uwagę dzieci na problemie zażywania różnego rodzaju używek. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów, w których uczniowie aktywnie uczestniczą. Stosowane są techniki burzy mózgów, scenki pokazowe. Omawiane są przyczyny i skutki zażywania dopalaczy i narkotyków. Przedstawione zostają sposoby alternatywnego spędzania wolnego czasu, radzenia sobie z problemami oraz numery pod którymi osoby uzależnione znaleźć mogą pomoc. Podczas zajęć wykorzystywane są narkogogle, które pozwalają zobaczyć świat oczami osoby uzależnionej.


25223_t.jpg


Pojęcie czynu karalnego i zachowań będących przejawem demoralizacji

Zajęcia mają na celu wyeliminowanie negatywnych zachowań w środowisku młodych ludzi, zarówno w stosunku do rówieśników jak i innych osób. Omawiany jest problem niszczenia mienia oraz jego konsekwencje. Pojęcie czynu karalnego i zachowań będących przedmiotem demoralizacji nieletnich. Podczas pogadanek strażnicy informują młodzież o konsekwencjach ich czynów, które wynikają z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Szczególną uwagę zwracają na popełnianie czynów karalnych oraz czynów świadczących o ich demoralizacji. Poruszany jest również problem palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania alkoholu. Celem akcji jest przede wszystkim uświadomienie młodym ludziom, że pomimo iż są osobami niepełnoletnimi, nie unikną odpowiedzialności za swoje czyny oraz jak wpływają na nasz organizm używki. Podczas pogadanki dzieci mogą obejrzeć płuca palacza i osoby niepalącej.Bezpieczne ferie zimowe

W okresie jesienno – zimowym strażnicy omawiają zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych informując o bezpiecznym poruszaniu się po zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz sposobach udzielania pierwszej pomocy w przypadku topienia się.


Bezpieczne wakacje

Pogadanki organizowane są w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym, oraz w miesiącach wakacyjnych podczas półkolonii i obozów. Funkcjonariusze przestrzegają przed niebezpieczeństwami w ruchu drogowym, omawiają zasady dotyczące kąpieli, zachowania się podczas podróży czy wycieczek. Zwracają uwagę na problem dopalaczy i narkotyków, omawiając szkodliwe skutki ich zażywania. Adresaci są przestrzegani przed kontaktami z nieznajomymi.Wystrzałowe zabawy bez utraty głowy

Akcja prowadzona jest w okresie świąteczno – noworocznym. Jej celem jest uświadamianie społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży o konsekwencjach nieostrożności podczas odpalania fajerwerków oraz w jakich dniach możliwe jest używanie fajerwerków.

Podczas pogadanek dla zwiększenia atrakcyjności wykorzystywane są prezentacje multimedialne, filmiki, zdjęcia oraz materiały profilaktyczne.


25215_t.jpg


źródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino