Dzisiaj jest wtorek, 20 listopada 2018 roku. Imieniny: Feliksa i Anatola.
PROJEKTY UE
SESJA - TRANSMISJA
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Zmierzyli się z polską ortografią

2017-06-21 08:14:22

Wczoraj, w restauracji BOSS w Mogilnie 45 osób z naszego miasta, okolic, ale też Poznania, Aleksandrowa Kujawskiego, Torunia, Świdnicy, Gołańczy czy Krakowa zmierzyło się z polską ortografią i interpunkcją w ramach szóstej edycji Mogileńskiego Dyktanda 2017.


Prace oceniało jury w składzie: Teresa Kujawa – przewodnicząca, Elżbieta Sarnowska, Katarzyna Nowakowska, Agnieszka Małolepsza, Beata Wenglewicz-Sierańska - lektor dyktanda. Wydarzenie poprowadził Piotr Sierański.


Wyniki

I miejsce: Tomasz Malarz z Krakowa

II miejsce: Stanisław Gajos z Młynic k/Strzelna

III miejsce: Karolina Bąkowska z Poznania


Uhonorowane zostały również osoby z Mogilna.

Tytuł BEZBŁĘDNY MOGILNIANIN otrzymała Kalina Bonkowska, a wyróżnienia: Grażyna Rosłaniec i Radosław Nowak.

Spośród wszystkich uczestników rozlosowane zostały również nagrody rzeczowe przekazane przez sponsorów dyktanda.


- Kiedy w 2010 roku po raz pierwszy organizowałem Mogileńskie Dyktando nie spodziewałem się, że impreza ta zostanie tak dobrze odebrana wśród mieszkańców, jak i osób z zewnątrz i zostanie na dłużej w naszym mieście. Cieszy fakt, że utworzyła się stała grupa, która rokrocznie próbuje sił w zmaganiach z niełatwą przecież polską ortografią. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które włączyły się do przygotowania tej edycji dyktanda, zwłaszcza paniom polonistkom, które zawsze chętnie stawiają się, by sprawdzać prace uczestników. Miejmy nadzieję, że w następnych latach impreza będzie dalej się rozwijać, a uczestnicy oprócz nagród wyjdą z dobrymi humorami, jak i nową wiedzą – mówi inicjator Mariusz Niecikowski.


Organizatorzy: Mariusz Niecikowski, restauracja BOSS, Urząd Miejski w Mogilnie.

Honorowy patronat: europoseł Janusz Zemke, burmistrz Mogilna Leszek Duszyński, przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie Teresa Kujawa.

Patronat medialny: TVP3 Bydgoszcz, Radio PiK Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Radio PLUS Gniezno, Tygodnik „Pałuki i Ziemia Mogileńska”, CMG24.pl, Mogilno.online.


Tekst dyktanda


Multum kultury w kujawsko-pomorskim


„Na cóż mi dalekie wojaże, warszawskie podkasane muzy czy nachalnie rewaloryzowany Open’er?” – rzekł półżartem do współtowarzyszy Borzygniew. Ponaddwudziestodwuipółletni paliwoda uchodził wszak w Klubie Rozsrożonych Postmodernistów za admiratora własnego heimatu jak się patrzy. Jego cherlawy, lekko hipsterski duch nie zbierze jednak ochów i achów na warszawskim Placu Zbawiciela, za przyczynę czego jęło się uważać brak alterglobalistycznych zachowań. Sam rzewnie po dziś dzień wspomina performance [performans] mogileńskiego Dixie Teamu krzewiącego nie byle jaki jazz nowoorleański. Nie zwlekając ni chwili, przypomniał sobie, że bez jeremiady, bynajmniej ni z tego, ni z owego, zespół ów uhonorowano Złotą Tarką. Chłód nieprzejednanej wiosny rzucił mu z kolei na myśl rytmy cold wave’u Ivo Partizana, do którego nóżka chodziłaby mu na jarocińskim gremium w roku osiemdziesiątym piątym, gdyby nie nazbyt młody wiek.

„Poszukajże, proszę, kulturalnych przykładów spoza świata muzyki” – zwrócił się doń nazbyt niedyplomatyczny eksprzewodniczący Klubu, prywatnie miłośnik haydnowskich symfonii w tonacji c-moll i Es-durowych koncertów fortepianowych van Beethovena, zawodowo rzępoła w heavymetalowym bandzie w Mogileńskim Domu Kultury. „- Po toś tu się dotłukł, aby o muzyce ino nieustannie wszczynać?” – wtrącił mimochodem. Nabuzowanego quasi-muzyka aż korciło, aby na wpół żywego inteligenta-amatora zanęcić Ogólnopolskim Festiwalem Filmów Satyrycznych "Pyszadło”, z audiencji którego ledwie co wrócił był osławiony muzyk. Nadrealna relacja okazała się jednak na zicher prawdziwą – w nowo wymienionych fotelach kina „Wawrzyn” zasiedli między innymi [m.in.] wciąż nieustraszony Mieczysław Hryniewicz, zwany niekiedy „Zmiennikiem”, czy Krystyna Podleska, słynna towarzyszka Ryszarda Ochódzkiego. „- To był miś na miarę naszych możliwości” – zripostował psychofan XXX [30. lub trzydziestego] plenum spółdzielni Zenum. Owym bareizmem ukrócił dyskusję, która Bogiem a prawdą zmierzała do końca jak rak świśnie a ryba piśnie.


24830_t.jpg 24831_t.jpg

24832_t.jpg 24833_t.jpg

24834_t.jpg 24835_t.jpg

24836_t.jpg 24837_t.jpg

24838_t.jpg 24839_t.jpg

24840_t.jpg 24841_t.jpg

24842_t.jpg 24843_t.jpg

24844_t.jpg 24845_t.jpg

24846_t.jpg 24847_t.jpg

24848_t.jpg 24849_t.jpg

24850_t.jpg 24851_t.jpg

24852_t.jpg 24853_t.jpg

24854_t.jpg 24855_t.jpg

24856_t.jpg 24857_t.jpg

źródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino