Dzisiaj jest czwartek, 17 stycznia 2019 roku. Imieniny: Antoniego i Rościsława.
PROJEKTY UE
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Wyjątkowe urodziny

2008-09-04 13:15:26

Dzisiaj Siostra Błażeja ze Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP kończy sto lat.


Wczoraj w mogileńskiej Farze odbyła się uroczysta Msza św., w której uczestniczyli licznie przybyli księża, siostry zakonne, przedstawiciele władz miasta, parafianie, a także członkowie rodziny Siostry Błażei.


Siostra Błażeja Tomalak urodziła się 4 września 1908 r. Do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Pleszewie wstąpiła w 1928 roku. 20 grudnia 1928 r. złożyła śluby zakonne. W Pleszewie ukończyła też szkołę pielęgniarską. W 1932 r. wyjechała na 5 lat do Rzymu. Po powrocie do Polski urządziła ośrodek zdrowia w Radzyniu. W czasie wojny szła razem z frontem z Włocławka do Warszawy i opiekowała się rannymi. Na polecenie Czerwonego Krzyża organizowała schronisko dla wracającego z Rosji wojska. Po wojnie pracę pielęgniarki kontynuowała w Poznaniu. Rozpoczęła też studia w zakresie kulturoznawstwa i socjologii. Następnie przyjechała do Mogilna do domu Sióstr Służebniczek. Gdy aresztowany został kardynał Stefan Wyszyński, ona również trafiła do poznańskiego więzienia, prześladowana za to, że jest zakonnicą. Po kolejnym pobycie w Rzymie, wróciła do Mogilna. Do dziś z pełnym oddaniem niesie tutaj pomoc ludziom potrzebującym opieki i wsparcia – samotnym, schorowanym, biednym i nieszczęśliwym. Za swoje zaangażowanie siostra Błażeja w 2003 r. została uhonorowana statuetką „Serce Mogilna”.


786_t.jpg


Rodzona siostra siostry Błażei, siostra Ambrozja, też była zakonnicą. Przynależąc do Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, wiele lat spędziła w Ameryce Północnej, opiekując się miejscową ludnością. Zmarła w 2004 r. w Domu Opieki dla Sióstr Zakonnych w Pittzburgu.


776_t.jpg 777_t.jpg

780_t.jpg 778_t.jpg

779_t.jpg 781_t.jpg

782_t.jpg 775_t.jpg


źródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino