Dzisiaj jest poniedziałek, 21 maja 2018 roku. Imieniny: Wiktora i Tymoteusza.
620 lat Mogilna
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Życie po kropelce. Światowy Dzień FAS

2014-09-04 13:38:02

Co roku, 9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS - Alkoholowego Zespołu Płodowego. Po raz pierwszy obchodzony był 9.09.1999 r. Wybrana data nie jest przypadkowa. Dziewiątki to symbol ciąży. Święto ma na celu, przede wszystkim, uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży. Chodzi również o zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na występowanie tego problemu.


Alkoholowy zespół płodowy (FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome) to zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.


W Polsce co roku rodzi się nawet 9 tys. dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego.

Zdaniem wielu badaczy alkohol w ciąży, powinien być całkowicie zakazany. Jeśli w czasie ciąży kobieta wypije choćby kieliszek wina lub jedno piwo, jej nienarodzone dziecko wypije go wraz z nią. Jego organizm nie ma żadnego mechanizmu obronnego, który uchroniłby je przed skutkami działania procentów. Nie chroni go łożysko, a wątroba nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta, by eliminować alkohol.


Kobieta nie musi wypić dużo ani pić często, aby to zaszkodziło jej dziecku. Szczególnie niebezpieczne jest picie w pierwszych dniach po zapłodnieniu, a więc wtedy, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Największe uszkodzenia mózgu i układu nerwowego może spowodować alkohol w pierwszych 3-5 tygodniach. Alkohol wypity w trzecim trymestrze może znacząco spowolnić rozwój dziecka, a nawet spowodować przedwczesny poród. W przeciwieństwie do innych wcześniaków dziecko uszkodzone przez kontakt z alkoholem w organizmie matki nigdy tych braków nie nadrobi. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży!


Skutki picia alkoholu w ciąży

• poronienie lub przedwczesny poród

• niska waga urodzeniowa dziecka

• uszkodzenie mózgu (w każdym trymestrze ciąży)

• zespół ADHD

• opóźnienie wzrostu

• wady serca

• wady nerek

• problemy z widzeniem i ze słyszeniem

• wystąpienie FAS

• wystąpienie FAE

Więcej informacji na stronie internetowej www.zdrowiewciąży.pl


Od 1 lipca 2012 r. Główny Inspektorat Sanitarny realizuje „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych", którego celem jest ograniczenie używania tytoniu, alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym, tj. między 15 a 49 rokiem życia. Bezpośrednią grupą docelową są kobiety w wieku prokreacyjnym i kobiety w ciąży, pośrednią rodziny kobiet, partnerzy, znajomi, lekarze, nauczyciele, pracodawcy, ogół społeczeństwa. Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.

Na terenie powiatu mogileńskiego program koordynowany jest przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mogilnie. Osoby i instytucje zainteresowane tematem zapraszamy do współpracy. Kontakt telefoniczny 523188764


14205_t.jpgźródło: nadesłano
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino