Dzisiaj jest poniedziałek, 21 maja 2018 roku. Imieniny: Wiktora i Tymoteusza.
620 lat Mogilna
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

IV edycja Mogileńskiego Dyktanda 2013 za nami

2013-05-17 14:10:14

W ramach obchodów VI Dni Mogilna niemal 50 uczestników zmagało się z zasadami polskiej ortografii podczas IV Mogileńskiego Dyktanda 2013. Podobnie jak w ubiegłym roku najlepszy okazał się mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego Marek Szopa.


Tekst dyktanda został ułożony przez dr Iwonę Kaproń-Charzyńską z Instytutu Języka Polskiego przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i nie należał do łatwych. Sami uczestnicy zgodnie stwierdzili, że było to dotychczas najtrudniejsze dyktando, z jakim przyszło im się zmierzyć.


10536_t.jpg 10537_t.jpg

10538_t.jpg 10539_t.jpg


Laureaci dyktanda:


I miejsce: Marek Szopa z Gorzowa Wielkopolskiego (za zwycięstwo otrzymał puchar ufundowany przez Burmistrza Mogilna, pióro ufundowane przez Przewodniczącą Rady Miejskiej w Mogilnie oraz nagrody rzeczowe),

II miejsce: Piotr Cyrklaff z Bydgoszczy (puchar organizatora Mogileńskiego Dyktanda i nagrody rzeczowe),

III miejsce Michał Gniazdowski z Warszawy (puchar ufundowany przez sponsora Mogileńskiego Dyktanda i nagrody rzeczowe),

IV miejsce: Stanisław Gajos z Młynic koło Strzelna (dyplom i nagrody książkowe),

V miejsce: Maciej Kajzer z Bystry Śląskiej (dyplom i nagrody książkowe).


10542_t.jpg 10540_t.jpg


Kategorie specjalne:


- najstarszy uczestnik: Danuta Starczewska z Mogilna,

- najmłodszy uczestnik: Agata Bartz z Mogilna,

- uczestnik, który miał do pokonania najdłuższą trasę na dyktando: Maciej Kajzer z Bystry Śląskiej (ponad 400 km w jedną stronę),

- kategorie dodatkowe: Wioleta Pietraszewska i Edyta Kończal.


Wśród wszystkich uczestników zostały wylosowane nagrody książkowe ufundowane przez sponsorów.


10541_t.jpg


Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, Burmistrz Mogilna Leszek Duszyński oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie Teresa Kujawa.


Organizatorem IV Mogileńskiego Dyktanda 2013 była agencja reklamowa NIKOSS z Mogilna przy współpracy z restauracją „Boss”.


Tekst tegorocznego dyktanda.

Mogileńskie fantasy

Jako megabohater rad nierad chyżo czmychnąłem z sześdziesięciodziewięcioipółletniego dodge’a. Zagorzale szukając schronienia przed kohortą zarażonych nużycą, hożych psów husky i późnojurajskim drapieżnikiem wszech czasów – allozaurem [alozaurem], poharatałem sczerniałą żorżetową koszulę z żabotem, hajdawery i czapkę baseballówkę [bejsbolówkę]. Ze średniowiecznym rękopisem w języku średnio-wysoko-niemieckim za pazuchą, hycnąłem chybko nad rzędami przetrzebionych tui. Znienacka zza robinii wychynął rozchełstany, ryży Sigurd Zły, dzierżąc w dłoniach superpiłę. „Czyżbym zmitrężył?” – pomyślałem. Po chwili wahania powiedziałem półgłosem: „Nie przerzniesz mnie”. W okamgnieniu odesłałem wroga do Walhalli i, pożegnawszy to panoptikum [panopticum], szast-prast znalazłem się w opactwie benedyktynów. Po przemierzeniu wirydarza, wszedłem do kościoła św. Jana Apostoła [Świętego Jana Apostoła]. Schwyciwszy drzewiec nierozżarzonej pochodni, leżącej obok stall, zażegłem żagiew. Zrazu rozszyfrowałem manuskrypt, po czym z wolna dotarłem do podprezbiterialnej wschodniej krypty, w której ukazały się Brunonowe relikwie. Superpodniecony odłożyłem czteroprzyciskowy gamepad i spojrzałem na Horacego, zhardziałego historyka. Tak mnie przyhołubił, że stworzyłem te figle-migle. À propos, niechby raz-dwa rozwiązał tajemnicę mogileńskiego opactwa i zagadkę relikwii Brunona z Kwerfurtu, bo jest chimeryczny i się handryczy.


źródło: inf. własna
nadesłał(a): Redakcja
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino