Dzisiaj jest poniedziałek, 21 maja 2018 roku. Imieniny: Wiktora i Tymoteusza.
620 lat Mogilna
____________________
Cegiełki pomnik
Mieszkanie Plus
Zmiana rachunku
Rajd Mogilno
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Bociany już przyleciały

2013-03-27 13:44:04

Pomimo panującej zimy, która nie zamierza odpuścić, pewne utarte w przyrodzie obyczaje są po prostu niezależne od warunków atmosferycznych. Takim przykładem są bociany, bez których my wszyscy nie wyobrażamy sobie polskiego krajobrazu, także naszego powiatu mogileńskiego.


Mówi się, że „co czwarty bociek, to Polak”. Tak było na pewno jeszcze 10-12 lat temu, kiedy to na terenie Gminy Mogilno co roku przybywało ok. 55-60 nowych, młodych bocianów (tj. 2 razy więcej niż żyło w tym czasie na całym obszarze Danii).

Teraz, tu i ówdzie słyszy się, że lokalna ludność krajów, gdzie bociany zimują pozbywa się tych ptaków, przede wszystkim dlatego, że niszczą one uprawy polowe, ale i w celach kulinarnych. Czy w związku z tym bocianów będzie w tym roku mniej? Zobaczymy.


Tymczasem, „zgodnie z harmonogramym”, jak co roku, na początku III dekady marca na naszym terenie pojawiły się pierwsze okazy bocianów. Ptaki są wyczerpane długą i męczącą podróżą z Azji Mniejszej i Afryki. Dodatkowo zastały w Polsce zamrożone, śnieżne pola, stawy, grzęzawiska, cieki wodne, a i ich gniazda nie nadają się jeszcze do zasiedlenia. Dlatego apelujemy do Państwa, a szczególnie do młodzieży - jeśli na Waszym terenie są już boćki, to pomóżmy im przetrwać ten trudny okres m.in. poprzez dokarmianie, najlepiej odpadami mięsnymi (nie mogą być z przyprawami, peklowane czy silnie wędzone).źródło: nadesłano
nadesłał(a): Przemysław Majcherkiewicz
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino