Dzisiaj jest środa, 22 stycznia 2020 roku. Imieniny: Anastazego.
NFOŚiGW
FERIE 2020
System Ostrzegania
Mieszkanie Plus
PLATFORMA ZAKUPOWA
SESJA - TRANSMISJA
Imienne głosowania
____________________
AZBEST
Zmiana rachunku
UWAGA ASF
Ocena powietrza
Szlak Piastowski
WAŻNE
Profilaktyka
Infostrada
ePUAP
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /6hqigm8491/skrytka
Informacje i usługi
NIEBIESKA LINIA
Żłobek w Mogilnie
Mamografia
HOTEL MOGILNO
iBUK
REWOLUCJA ŚMIECIOWA
Mogilno
Katalog biblioteka
Głuchoniemi
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
WKU Inowrocław

Zmarł Kardynał Józef Glemp Arcybiskup Senior, Prymas Polski

2013-01-24 12:43:08

23 stycznia 2013 roku w wieku 83 lat zmarł prymas Józef Glemp pierwszy w powojennej historii Honorowy Obywatel Miasta Mogilna.


Ks. kardynał Józef Glemp urodził się 18 grudnia 1929r. w Inowrocławiu i był najstarszym z dzieci państwa Salomei i Kazimierza Glempów. Dzieciństwo Józef Glemp spędził w Rycerzewie, Kościelcu Kujawskim i Inowrocławiu gdzie uczęszczał do gimnazjum i liceum. Po śmierci męża, gdy Józef był już seminarzystą, matka przyszłego prymasa przeniosła się wraz z dziećmi do Chabska a następnie do wsi Stawiska opodal Mogilna. Święcenia kapłańskie przyjął, z rąk ks. bp. Franciszka Jedwabskiego 25 maja 1956r., mszę prymicyjną odprawił, 28 maja o godzinie 11.00 w mogileńskiej farze w asyście ks. kan. Tadeusza Zielińskiego i tego samego dnia o 17.00 odprawił nabożeństwo majowe i wygłosił kazanie. W farze odbyły się uroczystości 40 i 50 lecia kapłaństwa Prymasa Polski. Był między innymi: wikariuszem w Mogilnie, Wągrowcu i Miasteczku Krajeńskim, studiował w Rzymie i uzyskał tytuł doktora praw oraz adwokata Roty Rzymskiej, był kapelanem sióstr dominikanek w Mielżynie i sióstr Sacre Ceur w Polskiej Wsi, sekretarzem w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, katechetą w domu poprawczym w Witkowie, notariuszem w Trybunale Metropolitalnym w Gnieźnie, obrońcą węzła małżeńskiego, konsultorem w Trybunale Prymasowskim Gnieźnieńskim, osobistym sekretarzem ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego, członkiem Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Był też profesorem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz kapelanem honorowym papieża Pawła VI. W 1979 roku został mianowanym i konsekrowanym biskupem warmińskim, 9 lipca 1981r. papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem gnieźnieńskim i Prymasem Polski a w 1983r kardynałem.


Jako Prymas Polski pełnił trudną rolę mediatora pomiędzy władzami komunistycznymi i „Solidarnością”. W latach stanu wojennego powołał Prymasowski Komitet Pomocy Internowanym a następnie Prymasowska Radę Społeczną. Był autorem licznych publikacji wydanych w kraju i zagranicą a wśród nich: „Kościół na drogach Ojczyzny”, Umocnienie nadzieją”, Zamyślenia maryjne”, „Między Ewangelią a konstytucją”, „Być znakiem miłości”, „Z krzyżem przez dzieje Warszawy”.


Muzeum Ziemi Mogileńskie w Chabsku jedną ze swych sal przeznaczyło na stałą ekspozycję poświęconą ks. kard. Józefowi Glempowi. Sam Prymas ofiarował muzeum ornaty, krzyż i szaty liturgiczne wzbogacając zgromadzoną wcześniej kolekcję dokumentów i książek.


Prymas Polski kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013r. w Warszawie.


Rada Miejska w Mogilnie, uchwałą z 10 kwietnia 1996r., nadała pierwszy w powojennej historii tytuł honorowego obywatela miasta ks. kard. Józefowi Glempowi Prymasowi Polski.


W uzasadnieniu swej decyzji Radni stwierdzili: ...ks. Prymas w latach młodzieńczych i seminaryjnych mieszkał w Mogilnie. Po przyjęciu święceń kapłańskich swą pierwszą mszę święta odprawił 28 maja 1956 r. w farze mogileńskiej. Zawsze czuł się silnie związany z naszym miastem. Jako Arcypasterz Kościoła Gnieźnieńskiego żywo interesował się sprawami miasta, szczególnie interesując się o właściwy wymiar życia religijnego. Często choć nieoficjalnie przybywał na grób swojej Matki, która spoczywa na naszym mogileńskim cmentarzu. To On swoim dekretem ustanowił parafię pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i inspirował budowę nowego kościoła w naszym mieście.


Uroczyste nadanie tytułu nastąpiło 26 maja 1996 w sali USC Urzędu Miejskiego w 40 rocznicę kapłaństwa Prymasa Polski.


9725_t.jpg 9726_t.jpg

9727_t.jpg 9728_t.jpg

Fot. Archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie


Ostatnia oficjalna wizyta prymasa Józefa Glempa w Mogilnie miała miejsce 17 lipca 2012 roku przy okazji trwających w naszym mieście Dni Benedyktyńskich i konferencji mistyczki kościoła katolickiego - Myrny Nazzour. Ks. Kardynał Józef Glemp odprawił tego dnia uroczystą Mszę świętą w hali i na prośbę Burmistrza Mogilna Leszka Duszyńskiego poświęcił nowo wybudowany obiekt.


Prymas senior kard. Józef Glemp zostanie pochowany w poniedziałek 28 stycznia 2013 w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę i potrwają trzy dni.Informacja na podstawie dokumentów i materiałów zgromadzonych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie.


9719_t.jpg 9720_t.jpg

9723_t.jpg 9724_t.jpg

9721_t.jpg 9722_t.jpg

Fot. Adrian Samul / Mogilno.in
źródło: inf. własna / Miejska Biblioteka Publiczna
nadesłał(a): Zofia Zielińska
Polityka cookies
Polecamy
Pogoń Mogilno
Kino